Setki gospodarstw agroturystycznych,hoteli, resortów termalnych i SPA na terenie Europy posiada wioski indiańskie, które co roku przyciągają do nich tysiące klientów.

Także w Polsce wioski indiańskie stają się coraz bardziej popularne. Musi tak być, ponieważ magia Tipi sprawia, że kto raz przekroczy jego próg, będzie chciał tu ciągle wracać.

Pomyśl... jeśli inni skorzystali z tej szansy i zarabiają na wioskach naprawdę spore pieniądze, dlaczego i Ty nie miałbyś z tej okazji skorzystać? Zwłaszcza... że zajmujemy się kompleksowym wyposażeniem takich miejsc i z nami o nic nie musisz się martwić.

Jeśli już prowadzisz działalność agroturystyczną, Tipi jest pomysłem, który znacznie podniesie Twój prestiż.

Wioska indiańska jest także świetnym pomysłem na rozpoczęcie takiej działalności.

Wioski Indiańskie

Dlaczego Wioski Indiańskie są tak popularne

Wioski Indiańskie stały się ostatnimi czasy niezwykle popularne. Dzieje się to za sprawą nurtu powrotu do natury. Tipi - indiański namiot zapewnia niesamowity klimat i każdy, kto choć raz spędzi w nim trochę czasu jest zauroczony.

 Niezwykła prostota konstrukcji i niepowtarzalny klimat imprez, bez względu na pogodę sprawiają, że ludzie chętnie wracają do Tipi.

Tipi jest idealne jako namiot do spania. Jest wodoodporny, więc nawet w czasie deszczu zawsze jest w nim sucho. Może stać na zewnątrz przez cały rok.

Wioski indiańskie można podzielić na 2 kategorie: ciekawe miejsca imprez i noclegów oraz skanseny indiańskie.

Wioska jako miejsce imprez...
z możliwością noclegu

W Europie ogromną popularność zdobywają Tipi przy kampingach, polach namiotowych, hotelach, resortach termalnych. Bardzo często można je spotkać przy gospodarstwach agroturystycznych, które już oferują noclegi w Tipi jako dodatkową atrakcje.

Nocleg w Tipi jest niezapomniany, padający deszcz nie wpada do środka i jest tak dużo miejsca. To sprawia, ze ludzie wracają, by jeszcze raz zakosztować tego klimatu. W tipi noclegowym żadko pali się ognisko (ze względu na bezpieczeństwo), ale w chłodne wieczory Tipi można ogrzać piecem elektrycznym imitującym ognisko.

Najczęściej w tego typu wioskach stawia się jedno duże Tipi (np. 8m, które pomieści 40 osób) z ogniskiem w środku. W tym Tipi spotykają się na imprezy ludzie mieszkający w mniejszych Tipi.

Do spania stawia się mniejsze Tipi (najczęściej 6m) w kręgach po kilka Tipi obok siebie. Dzięki temu łatwiej doprowadzić do nich prąd.

Wioska Indiańska jako skansen

Tego typu wioska wymaga większych nakładów, ale równocześnie przynosi ogromne zyski.

Skansen wymaga odtworzenia pewnego fragmentu historii, która już minęła, aby pokazać ją innym.

Dlatego w tym przypadku oprócz samych Tipi trzeba wioskę wyposażyć w różne akcesoria przypominające starą wioskę indiańską.

Wioskę taką można połączyć z różnymi dodatkowymi atrakcjami (jazda konna, plac zabaw dla dzieci w stylu indiańskim, gastronomia), wówczas staje się ona centrum, do którego można zaprosić firmy na szkolenia i pikniki integracyjne, klasy szkolne, ośrodki, domy dziecka, młodzież jak i indywidualnych turystów. Można wówczas pobierać opłaty za wstęp do wioski (bilety) i czerpać korzyści z dodatkowych atrakcji.

Ile Tipi i jak to rozplanować?

Ilość Tipi, jaka powinna się znaleźć w takiej wiosce indiańskiej jest bardzo indywidualna. Na świecie spotyka się od 3 namiotów do nawet 40 sztuk w różnego typu wioskach. Wszystko zależy, do czego będziemy chcieli użytkować Tipi.

Duże Tipi na imprezy.

Dobrze jest jako pierwsze postawić duże Tipi 7 lub 8 metrowe. Może służyć jako miejsce do grillowania i na imprezyprzu ognisku. W takim Tipi może zasiąść 30-40 osób.

Tipi do spania.

Najbardziej popularne do spania są Tipi o wielkości 6 metrów.

Tipi służące do spania powinno posiadać wewnętrzna ściankę i ozan (przeciwdeszczowydaszek). Samo Tipi jest wodoodporne i nie przepuści wody jednak pomiędzy klapami dymnymi jest mały otwór przez który pada deszcz. Jeśli mamy Ozan nie musimy się obawiać deszczu.

Podobnie jak w domu białe ściany nie tworzą jeszcze indywidualnego klimatu. Dopiero zakup różnego rodzaju mebli i akcesoriów sprawia, ze wnętrze Tipi nabiera blasku. Meble i akcesoria, które warto mieć w Tipi to:

Podłoga z drewna - do izolacji wilgoci od ziemi
Skrzynie - do przechowywania ubrań
Łóżka - z wygodnym materacem, przykryte indiańskim kocem
Stół i krzesła - do odpoczynku w ciągu dnia
Elektryczny piec - najlepiej imitujący ogień, aby w chłodne dni było ciepło
Oświetlenie - tworzące niezwykłą atmosferę nocą
Indiańskie ozdoby –np., łapacze snów, aby Tipi nabrało klimatu

Białe czy malowane Tipi?

Białe Tipi jest czyste i ma swój charakter ale malowane Tipi wygląda niesamowicie. Także jako reklama działa na wyobraźnię.

W naszej ofercie dostępne są wzory tradycyjne zaczerpnięte z kultury Indian, jak również wzory autorskie malowane przez artystów.

Planowanie wioski.

Przy doborze elementów do wioski indiańskiej w dużej mierze będziemy na pewno kierowali się finansami. Na początek przedstawię minimalną opcję, później w miarę możliwości możemy ją dowolnie rozbudować.

Podstawowa wersja wioski - 5 Tipi sypialnych + 1 duże na imprezy

Wioska składającą się z 5 Tipi może stanowić podstawę do dalszej rozbudowy, ale już nawet taki układ gwarantuje dobre wrażenie.

Wioska indiańska powinna być postawiona w kręgu. Możemy stworzyć jeden duży krąg z wielu Tipi lub rozdzielić na mniejsze kręgi po 5 Tipi.

Wioska rozbudowana - skansen

Rozbudowana wioska indiańska to już poważne przedsięwzięcie, ale może przynosić bardzo dobre zyski. Taka wioska staje się zarówno skansenem (rekonstrukcją) wioski indiańskiej, jak również ogromną atrakcją dla szkół, wycieczek i firm, które chętnie wybierają wioskę na miejsce spotkań integracyjnych i szkoleń.

Wraz z dodatkowymi atrakcjami (jazda konna, plac zabaw, ognisko z kiełbaskami, różne warsztaty) wioska staje się centrum rozrywki na wiele lat. Współczesne wioski w Europie łączą klimat wioski indiańskiej z własnym profilem działalności np. wyprawy jeepami off-road, jazdy quadami, ściany wspinaczkowe i inne.

Przynajmniej jedno Tipi powinno zostać wyposażone w kilka indiańskich eksponatów (indiańskie fotele, tarczawojownika, bęben, koszula wojenna, suknie, mokasyny itp.), aby pokazać jak wyglądało życie w takiej wiosce. Stroje takie mogą stanowić również dodatkową atrakcję, gdyż można się w nie przebierać do wykonania pięknych fotografii na tle Tipi.

Totemy i Tipi… dlaczego nie?

Chociaż totemy były wykonywane przez Indian z Wybrzeża (Haida) gdzie nie znano Tipi, podobnie jak na Wielkich Równinach nie znano totemów, współcześnie bardzo często łączy się te oba elementy.

Totem o wysokości od 3-6 metrów robi ogromne wrażenie. Postawiony w centrum wioski indiańskiej stanowi nie lada atrakcje.

Niewielu artystów potrafi wykonać prawdziwy totem. Wymaga to wiedzy o samej kulturze Indian, którzy je wykonywali, wiedzy o symbolice totemu jak również specjalnej wrażliwości artystycznej. 

Firma Hau Kola współpracuje z zawodowym rzeźbiarzem, który swoją praktykę zdobył w Kanadzie rzeźbiąc zarówno totemy jak i inne elementy związane z kulturą Indian. Wyjeżdżając do indiańskich rezerwatów czerpał wiedzę bezpośrednio od Indian, dlatego totemy wykonane przez niego są niezwykle oryginalne i profesjonalne.

Gwarancja, bezpieczeństwo, instalacja.

Twoim zadaniem jest tylko przygodować teren i fundusze. My przyjedziemy na miejsce z wszystkimi rzeczami, zainstalujemy wioskę i otrzymasz na nią 3 letnią gwarancję! Nasz opracowany system zabezpieczeń daje pełne bezpieczeństwo konstrukcji nawet podczas bardzo silnego wiatru. Mamy 20 letnie doświadczenie w budowaniu wiosek indiańskich! .

Ile kosztuje wioska indiańska?

Oferujemy Tipi z bardzo bogatym wyposażeniem do wyboru.

Najważniejsza rzecz to wybór wielkości Tipi.

W tipi o wielkości 5,5m możemy ustawić tylko 3 łóżka

W tipi o wielkości 6m możemy już ustawić 4 łóżka

Różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma Tipi jest niewielka dlatego zalecamy Tipi 6m

 

Elementy składowe dla Tipi sypialnego:

 1. Poszycie zewnętrzne
 2. Tyczki
 3. Podłoga
 4. Wewnętrzna ścianka
 5. Ozan
 6. Malowanie
 7. Wyposażenie wnętrza (stół, krzesła, skrzynie na ubrania i ew. szafka kuchenna)

Dostawa i montaż 

Koszty dostawy i instalacji zależą od ilości Tipi i wyposażenia. Koszty te kalkulujemy po wysłaniu wstępnego zapytania.

Jak zamówić Wioskę Indiańską?

Procedura zamawiania wioski indiańskiej wygląda następująco:

 • Wyślij wstępne zamówienie z kalkulatora opisując ilość Tipi jaka Cię interesuje lub opisz nam szczegóły na adres kola@tipi.com.pl 
 • Jeżeli będzie taka potrzeba umówimy spotkanie u Ciebie, aby obejrzeć teren i omówić szczegóły
 • Po omówieniu szczegółów wyślemy Ci końcowy kosztorys z rabatem, czasem realizacji zamówienia, szczegółami płatności.
 • Realizacja zamówienia i montaż

Możesz również pobrać nasz KATALOG zawierający ceny.

Jeśli masz pytania, zadzwoń +48 600077704 lub napisz kola[usun-to]@tipi.com.pl